
Průvodce softshellem: mějte jasno při výběru
Ráno chladno, odpoledne sluníčko, vítr ukazuje svoji sílu a děti láká probíhání kalužemi… Jarní i podzimní počasí umí pořádně potrápit, ale když máte správné funkční oblečení není důvod k obavám. Softshell je totiž parťák, který nejen že udrží vaše dítě v teple, suchu a pohodlí bez zbytečných vrstev navíc, ale zároveň oceníte jeho snadnou a rychlou údržbu.
No jo, ale jaký typ zvolit a kdy jej oblékat? Přinášíme praktického průvodce, který vám pomůže najít ten nejvhodnější kousek!
Základ o softshellu
Softshell je funkční materiál, který kombinuje vlastnosti jako odolnost proti větru, voděodolnost a prodyšnost neboli paropropustnost. Díky tomu poskytuje ochranu při každodenním pobytu venku, a to právě v obdobích s nevyzpytatelným a sychravým počasím. To přijdou k užitku nejen kalhoty, bundy a kombinézy, ale také stylové kabátky a parky na cesty do školy nebo do města.
Softshell, ze kterého šijeme se skládá ze tří vrstev, které spolu spolupracují a vytváří tak výbornou ochranu:
- Vnější vrstva: odpuzuje vodu, je opatřená voděodolnou impregnací, díky které kapky stékají po povrchu.
- Membrána: klíčová část, která zajišťuje voděodolnost, větruvzornost a zároveň umožňuje odvádění vlhkosti/potu pryč od těla.
- Vnitřní vrstva: dodává příjemný pocit při nošení jako například lehká vrstva z bambusu. Fleecová a beránková vrstva dodává navíc hřejivost.
Všechny vrstvy jsou laminované do jedné vrstvy, ze které je oblečení ušito.
Druhy softshellu a kdy je obléknout
Druh softshellu dělíme podle spodní vrstvy. Co se týče příkladů, kdy je obléknout, tak ty jsou velmi subjektivní, a tak vám uvádíme příklady podle zkušeností s našimi dětmi.
- Softshell s bambusem - nazývaný také jarní softshell je příjemný na dotek a ideální na jarní dny, kdy už sluníčko nabírá na síle nebo naopak na začátek podzimu, kdy se teploty pohybují nad 10 stupňů. Na začátku jara podvlékáme termo prádlem, které s rostoucími venkovními teplotami odkládáme. Zároveň je balíme dětem na letní tábory pro případ vydatných dešťů a ochlazení.
- Softshell s fleecem - nazývaný také jako zimní softshell je univerzální volbou, která zajišťuje ochranu i hřejivost od podzimu do jara. Máme zkušenosti s oblékáním při venkovních teplotách cca 0-15 stupňů. Opět i tady při nižších teplotách podvlékáme termoprádlem či merino prádlem.
- Softshell s beránkem - poskytuje ještě větší hřejivost než fleece, a tak se jej nemusíte bát obléct na sáňkování v mrazivějším dni. I zde je však potřeba podvléci termoprádlem, aby byl odvod vlhkosti od pokožky co nejrychlejší a tím se udržovala správná termoregulace.
30/15 aneb co nám říkají parametry?
Při výběru softshellového oblečení je důležité rozumět jeho základním vlastnostem, které ovlivňují komfort dítěte venku. Klíčové jsou dva parametry – vodní sloupec a prodyšnost. Často se setkáte s označením 30/15 (čteme třicet na patnáct), kde první číslo znamená vodní sloupec 30 000 mm a číslo za lomítkem vypovídá o prodyšnosti 15 000 g/m²/24h.
- Vodní sloupec: (např. 30 000 mm) vyjadřuje, kolik vody materiál zvládne, než začne prosakovat. Čím vyšší hodnota, tím lépe oblečení odolává dešti a vlhkosti. Pro běžné jarní a podzimní procházky do města, do školy apod. stačí 10 000 mm, ale pokud se dítě chystá do deštivého počasí, kaluží nebo na delší pobyt venku, doporučujeme 30 000 mm.
- Prodyšnost: (např. 15 000 g/m²/24h) určuje, jak dobře materiál odvádí vlhkost od těla. Čím vyšší číslo, tím méně se dítě zpotí a zůstane v suchu. Pro běžné nošení do města, na cestu do školy postačí prodyšnost kolem 3 000–5 000 g/m²/24h, avšak pro aktivní pohyb venku doporučujeme 15 000 g/m²/24h, aby se vaše díte při pohybu nepřehřívalo, nespotilo se a následně neprochladlo.
V naší nabídce najdete:
Kalhoty, bundy, parky s parametry 30/15 (30 000 mm vodní sloupec, 15 000 g/m²/24h prodyšnost) – vysoká odolnost proti dešti a ideální pro celodenní venkovní aktivity, jako je turistika, pobyt v přírodě, řádění na hřišti nebo na školním výletě.
Kabátky, parky, vesty s parametry 10/3 (10 000 mm vodní sloupec, 3 000 g/m²/24h prodyšnost) – skvělá volba do města, na cesty do školy, školky nebo na procházky, kdy je důležitější styl a komfort než extrémní ochrana proti dešti.
Vrstvení aneb proč pod softshell neoblékat bavlněné tričko
Pokud se se softshellem setkáváte poprvé, možná vás napadá otázka, co pod něj? Pokud chcete jeho vlastnosti využít na maximum, řiďte se pravidly třívrstvého oblékání. To znamená: termoprádlo, funkční mikina, softshell.
Proč pod softshell nedoporučujeme běžné bavlněné tričko? Bavlna sice působí příjemně na dotek, ale při aktivitě rychle saje pot a pomalu schne. Když se dítě zapotí, vlhkost zůstává uvnitř a místo toho, aby byla odváděna pryč, chladí tělo. Softshell je sice prodyšný, ale pokud má pod sebou mokrou vrstvu bavlny, nemůže správně fungovat. Výsledek? Dítě se zpotí, následně prochladne a komfortní funkční oblečení přestává plnit svou roli.
Proto doporučujeme funkční spodní vrstvy, které rychle odvádějí vlhkost a pomáhají udržet dítě v suchu a teple i v aprílovém počasí. Navíc jsou tyto materiály tenčí, avšak termoregulačně naprosto skvělé, takže děti nejsou nabalené jako sněhové koule a nic jim nebrání v pohybu.
Softshell na hřiště i do školy
Tento materiál se nám i tisícům srdcařů osvědčil natolik, že vám nabízíme superpohodlné kousky na dovádění na hřišti v podobě kalhot, bund i overalů pro nejmenší, a to s nejlepšími parametry na českém trhu 30/15. Do města či na cestu do školy pak máme stylové kabátky a parky, které splní jak funkčnost, tak slušivost.
Za zmínku také stojí funkční náplety, které jsou rychleschnoucí, a tak při namoknutí nebudou studit zápěstí, kotníky, ani v pase. A pokud máte doma hubeňourka, pak se vám bude hodit praktický otvor v pase pro snadnou regulaci gumy v pase.
Jak správně pečovat o softshell, aby vydržel co nejdéle?
Softshell je odolný materiál, který zvládne hodně, ale s trochou správné péče vám vydrží ještě déle.
- Perte na 30 °C bez aviváže, ideálně s jemným pracím prostředkem na funkční materiály. Aviváž by mohla ucpat membránu a snížit prodyšnost.
- Softshell nepatří do sušičky, stačí ho nechat volně uschnout na vzduchu.
- Po opakovaném praní (cca 10 cyklů) je dobré obnovit povrchový vodoodpudivý film pomocí impegnace určené přímo pro softshell - aby kapky stále stékaly po povrchu.
- Velkou výhodou je odolnost softshellu vůči špíně, kterou nevsakuje ihned do látky. Většinu nečistot tak stačí jen setřít vlhkým hadříkem a oblečení je do pár vteřin opět připraveno k nošení.
Z vlastní zkušenosti i ze zkušeností srdcařů víme, že naše softshell kousky často dědí mladší sourozenci a stále vypadají i fungují skvěle. Všechno oblečení šijeme v Česku - u nás v podhůří Beskyd a softhell je PFAS-free, což znamená, že neobsahuje škodlivé chemikálie. Je tak bezpečnější pro děti i přírodu.
Nechte děti objevovat svět v suchu a teple! Vyberte si z naší softshell kolekce a připravte je na jarní i podzimní dobrodružství do každého počasí.